karsilastir.gen.tr » Haberler

HTC ile Apple, anlaşmaya vardı

12.11.2012 21:14:35 ,
HTC ile Apple, anlaşmaya vardı

Apple ve HTC'nin, 2010 yılından beri fikri mülkiyet hakları konusunda mahkemeye taşınan anlaşmazlıklarının sona erdiği bildirildi.

Apple ve HTC tarafından yapılan eş zamanlı basın bildirimine göre anlaşma çerçevesinde her iki firmada imtiyaz hakları kendilerine ait olan ya da olacak patentleri 10 yıl boyunca birbirlerine lisanslayacak ve sürmekte olan patent davalarını geri çekecek.

HTC'nin icra kurulu başkanı Peter Chou ve Apple'ın icra kurulu başkanı Tim Cook, konuyla ilgili yaptıkları açıklamalarda aralarındaki problemlerin sona erdiği için çok memnun olduklarını ve hukuki ihtilaflar yerine yeniliğe odaklanacaklarını söylediler.

Her iki firmanın arasındaki patent anlaşmazlığında ilk adım Apple cephesinden gelmişti. 2010 yılının mart ayında HTC'nin kendilerine ait 20 patenti ihlal ettiğini iddia etmiş; Apple'ın bu hamlesinin asıl hedefinin ise Android olup olmadığı kamuoyunda tartışılmıştı. HTC ise, yaklaşık bir sene sonra (Nisan 2011) Apple'a karşı dava açarak kendilerine ait patentleri Mac, iPhone ve iPad'lerde ihlal ettiğini iddia etmişti. Öte yandan Birleşik Devletler Ticaret Komisyonu, Apple'ın başvurusunu haklı bularak HTC'nin Apple'a ait çeşitli patentlerde ihlalinin söz konusu olduğuna karar vermişti.

arama