karsilastir.gen.tr » Haberler

iddia: iPhone 7'de kulaklık girişi olmayacak

iddia: iPhone 7'de kulaklık girişi olmayacak

Apple'ın yeni telefonu olacak iPhone 7'nin tanıtımına yakın bir zamanda yapılmayacak gibi görünüyor. Ama yine de beklentilerden önce duyurulmayacağının garantisi de yok.

bir söylenti, sızıntı durumu durmaksızın devam etmekte. Fakat bu kez paylaşılan iddia, oldukça ilginç ve bir o kadar da sektörün gelişimini değiştirecek bir adım olabilir.

Bildiğiniz gibi gerek Apple cephesi olsun, gerekse Android telefonların lideri durumundaki Samsung cephesinde olsun, yeni telefon üretirken en büyük gaye, daha ince bir gövdeye sahip telefon üretmek oluyor. Bu konuda firmalar ciddi çalışmalar zaten yapmakta. Ancak Apple, daha ince bir iPhone yapma konusunda son derece radikal bir karar alabilir.

Çıkan söylentilere göre Apple, iPhone 7'de 3.5mm kulaklık jak girişini ortadan kaldıracak. Evet, baya baya telefonda kulaklık girişi olmayacak. Bu tarz yenilikler konusunda ilk hamleleri sıkça atan firma olan Apple, bir kez daha büyük bir değişiklikle karşımıza çıkabilir.

Gelen haberlere göre daha ince ve tasarım olarak daha zarif bir iPhone 7 yapmak isteyen Apple, çözümü 3.5mm'lik kulaklık girişini kaldırmakta bulmuş. Bu sayede telefon istenildiği şekilde ince yapılacak ve tasarım bütünlüğü daha ön planda olacak. ''E kulaklık girişi yoksa millet nasıl kulaklık takacak?'' diye düşünecek olursak 2 farklı ihtimal söz konusu.

Bu ihtimallerden ilki, Bluetooth ile çalışan bir kulaklık ile, Bluetooth bağlantısı üzerinden kulaklığı kullanma. Tabi bu durum şu an için pek olası gözükmüyor zira bu denli büyük pazarı olan bir cihaz için Bluetooth kulaklık özelliği biraz riskli gözükebilir. İkinci ve daha makul duran ihtimal ise, Lightning portu üzerinden bu işi çözmek. Yani, tıpkı iPhone şarj aletleri gibi çıkışa sahip kulaklıkların -ki piyasada bu tarz kulaklıklar mevcut- devreye girmesi.

Şu an için Apple'ın bu hamlesi bir söylentiden ibaret. Ancak bu söylenti mobil sektörde yüksek sesle konuşulmaya başlanınca, bizde de küçük bir beklenti yaratmış durumda. Zaman neler gösterecek bakalım...

iddia: iPhone 7'de kulaklık girişi olmayacakiddia: iPhone 7'de kulaklık girişi olmayacak

arama