karsilastir.gen.tr » Haberler

Quick Charge / Hızlı Şarj nedir, nasıl çalışır?

Quick Charge / Hızlı Şarj nedir, nasıl çalışır?

Taşınabilir cihazlarımızın büyük problemlerinden biri pilin hızlı tükenmesi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yedek pil taşımak istemiyorsanız, izleyebileceğiniz iki yol var: Büyük pile sahip bir telefon kullanmak veya hızlı şarjdan faydalanmak.

Hızlı şarj işlevinde Qualcomm'un Quick Charge (Hızlı Şarj) teknolojisi önde giderken, diğer işlemci üreticileri de kendi hızlı şarj teknolojilerini sunuyorlar. Ancak hangi teknolojiyi kullandığınızın çok fazla önemi yok; hızlı şarj sayesinde pil şarj süresini önemli derecede kısaltabiliyorsunuz.

Hızlı şarj nasıl çalışıyor

Her telefon, içerisinde güç yönetimini sağlayan bir devreye sahiptir. Bu devre, pilin belirli bir süre içinde ne kadar güç alacağını kısıtlar. Hızlı şarj, bu kısıtlamayı etkin bir biçimde azaltır. Güç adaptörü yeterince güç sağlıyorsa ve telefon, bu ek gücü alabiliyorsa, telefonunuz daha hızlı şarj olacaktır.

Telefonumda hızlı şarj var mı?

Hızlı şarj için şu üç şeye ihtiyacınız var:

1. Hızlı şarj destekli telefon veya tablet.

2. Yüksek voltajlı adaptör.

3. İyi bir USB kablosu.

Hızlı şarj veya "Quick Charge" özelliği donanımsaldır yani sonradan eklenemez. Bu durumda yüksek voltajlı bir adaptör kullanmanız, şarj süresini kısaltmayacağı gibi şarj etmeme gibi bir durumlada karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde Hızlı Şarj destekli bir telefon, standart bir adaptör kullandığınızda hızlı şarj olmayacaktır.

arama