karsilastir.gen.tr » Haberler

SAMSUNG Galaxy S4 tanıtıldı ve 26 nisanda satışa hazır

SAMSUNG Galaxy S4 tanıtıldı ve 26 nisanda satışa hazır

15 mart 2013 Galaxy S4 NewYork’ta tanıtımı yapılan son android bombasını tüm dünya izledi. Yavaş yavaş detaylara ve özelliklere göz atalım.

 • Samsung Galaxy S4: 5¨Full HD Super AMOLED ekran
 • 4+4 çekirdekli(8 çekirdekli) 1.9 Ghz işlemci
 • Android 4.2.2 işletim sistemi
 • 13 megapiksel kamera
 • 2 GB RAM
 • 130 gram ağırlık ve 7.9 mm kalınlık
 • 4G LTE16 GB, 32 GB ve 64 GB hafıza seçenekleri
 • 9 dil destekli S Voice(sesli komutlarla cihazınızı yönetebilirsiniz. şuan için Türkçe desteği yok, ama çok yakında gelmesi bekleniyor.)
 • Smart Scroll(Akıllı kaydırma; örneğin bir internet sayfasını okudunuz ve sayfa sonuna geldiniz galaxy s4 göz takibi ile bunu farkederek sayfayı otomatik olarak kaydırıyor)
 • Smart Pause(Akıllı duraklatma; Bir film izliyorsunuz. Arkadaşınız bir şey söyledi ve dönüp cevap verdiniz. Samsung Galaxy S4 göz takibi ile bunu farkederek filmi durduruyor. -ta ki siz tekrar filme dönene kadar)
 • Sesli fotoğraf özelliği (Sound & Shot)
 • Adapt display
 • Story album
 • Home Senkronizasyonu (Tablet, TV, Bilgisayar)


Tanıtım lansmanı hakkında biraz bilgi vermemiz gerekirse; ilk aşamada yetenek gösterisi oldukça ilgi çekti ve dikkat topladı.

Ama bir süre sonra ellerinde Galaxy S4 ile dans eden insanlar biraz dikkat dağıtıcı oldu desem yanlış olmaz.

Reklam tabi ki bir etki ancak amacından saptığını düşünenler var..


Aslında bu konuda söylenecek şeyler var ancak şimdi sadece Galaxy S4 üzerinde odaklanalım.

İlk olarak yeni Galaxy’de Koreli firmanın kamera üzerine yoğunlaştığını söyleyebilirim. Tasarım olarak Galaxy S3'e benziyor. Ancak daha ince ve küçük ayrıntılar da olsa farklılıklar görmek mümkün.

Öncelikle ilk dikkatimi çeken özellikten bahsedeceğim. Uzaktan kontrol yeteneği. Telefonu uzaktan, dokunmatik ekrana dokunmadan ekranı kaydırabiliyorsunuz. Yada ekranda bir video oynatılırken gözlerinizi başka tarafa kaydığını anladığında videoyu durduruyor. Muhteşem bir ‘akıllı’ özellik diyebiliriz.

Ayrıca Samsung’un eklediği bir çok özellik ve uygulama da bulunuyor, yazılım olarak. Uygulama sayesinde televizyonunuzu akıllı telefonunuzla kontrol edebiliyorsunuz.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir çok süslü püslü kamera özelliği bulunuyor. 13 Megapiksel arka kamera, 2 MP ön kamera telefonun basitçe kamera özelliklerini yansıtıyor. Ancak Samsung’un etkinlikte uzun hikayelere dönüştürdüğü bazı uygulamalar da bulunuyor. Bunlardan biri resimlerinizi bir hikayeyle albümleştirebileceğiniz bir ortam.

Bunların yanı sıra 2600 mAh batarya 441 ppi ekrana ve muhteşem özelliklerle baş edebilecek mi emin değiliz. Yani kötü bir batarya sunmaz ancak yine de en iyisi diyemiyoruz, özellikle Motorola’nın amiralini düşündüğümüzde.


Ayrıca ekran özellikleri 5¨. Beklendiği gibi Samsung Galaxy S3'ten büyük ve Galaxy Note 2'den küçük. Android 4.2.2 son Jelly Bean güncellemesiyle geliyor.


4G LTE bağlantı özellikleri de eklenen özellikler arasında bulunuyor. 2 GB RAM, 16/32/64 GB dahili hafıza seçenekleri, NFC, Bluetooth 4.0, mikro SD kart girişiyle 64 GB’a kadar artırılabilen hafıza ile geliyor.

130g ağırlığındaki telefon Lumia’dan esinlendiği bir özellik daha sunuyor. Eldivenlerle kontrol edilebilen dokunmatik ekran. Aslına bakarsanız son dönemde çıkan telefonların bir çok ilgi çekici özelliği bu telefonda toplanmış gibi görünüyor. Ancak hala suya dayanıklılık olmadığını söyleyebiliriz.


Samsung Hub da yeni yazılımlar arasında. Ayrıca geliştirilmiş S Voice gerçek bir asistan gibi görünüyor. Arabanızda güvenli bir sürüş için S Voice asistanınız olabilir. Telefonunuza gelen mesajları okuması, programınızı hatırlatması, sorgulaması, değiştirmesi gibi bir çok güzel özellik sunuyor.


Henüz Türkçe versiyonunun olduğunu söyleyemiyoruz. Ancak ses algılamasının oldukça başarılı olduğu görülüyordu. Yine de S Voice’i denemeden fazla bir şey söylemek doğru olmaz.

S Health ile Samsung nabzınızı da tutuyor. Shin, insan hayatı bir yolculuksa bu yolculukta yanınızda götüreceğiniz akıllı telefonu iyi seçmeniz gerektiğini belirterek ilk olarak bu özelliği sundu.

Ayrıca dans eden insanların sunduğu bir ilgi çekici özellik daha geliyor. Telefonunuzda bir müzik çalıyor ve sesi artırmak istiyorsunuz. Aynı anda iki telefonda açmayı deneyenlerimiz vardır..

Samsung Galaxy S4'te iki telefonu dokundurmanız bunun için yeterli olacak. İki hoparlörün de etkinleştirilmesini sağlamış olacaksınız. Ayrıca bu şekilde fotoğraf paylaşımı gibi çekici özellikler de bulunuyor. Drama Shot ile görüntüler tek bir resimde toplanırken, Sound & Shot özelliği ile fotoğraflara sesli mesajlar ekleyebileceksiniz.


Aslında ilginç bir gösterinin ardında güzel özelliklerle geliyor ve yine hepimizi heyecanlandıran bir telefondan bahsettiğimizi söyleyebiliriz.

Samsung yeni telefonuyla yazılım marketini giderek genişletiyor ve giderek kişiselleşmeye başladığı da gözlerden kaçmıyor. Android üzerinden eksiklerini tamamlayarak ‘en iyileri’ sunuyor diyebiliriz.

Atladığımız önemli bir nokta var: İşlemci. 8 çekirdekli işlemci atlanacak değil de sona saklanacak özelliklerden diyebiliriz.

Samsung Galaxy S4 Tüm teknik özellikler ve Karşılaştırma

Sonuca bağlayacak olursak, Samsung bu cihazla Samsung Galaxy S3'e ve Note 2'ye bir çok yenilik getirmiş durumda. Ancak hiç görmediğimiz özellikler var mı? Bu konu biraz tartışmalı. Yine de Samsung tüm son teknoloji özellikleri tek cihazda topladı. Peki siz Galaxy S4 konusunda ne düşünüyorsunuz?

SAMSUNG Galaxy S4 tanıtıldı ve 26 nisanda satışa hazır

arama